I v době COVID1-19 mohou kroužky fungovat

07.07.2020 10:00

Uzavření škol z důvodu COVID-19 bohužel znamenalo také ukončení činnosti zájmových kroužků. Ne však všech. V letošním roce jsme připravili pro členy nový zájmový kroužek ROBOTIKA.  Navštěvovalo jej 10 členů - žáků z prvního a druhého ročníku oboru Ortoticko-protetický technik. V průběhu konání pravidelných měsíčních schůzek se členové kroužku postupně seznamovali s robotickými zařízeními v oblasti zdravotnictví se zaměřením na ortoticko protetické pomůcky, robotické protézy, rehabilitační robotická zařízení a ostatní robotická zařízení využívaná ve zdravotnictví. Jak nám sdělil jeho vedoucí - Ing. Ladislav Kárník, CSc. -  seznámení s touto technikou probíhalo promítáním videosekvencí a formou cílených přednášek, které tvořily vždy první polovinu každé schůzky. Druhá polovina schůzek byla věnována konkrétnímu návrhu jednoduchého robotického ramene. Toto jednoduché robotické zařízení si členové kroužku postupně navrhovali s využitím 3D systému Creo. Jednotlivé navržené díly si žáci postupně vyráběli. V období Covid-19 žáci mezi sebou a s vedoucím kroužku komunikovali prostřednictvím videokonference CiscoWebexMeeting. Žáci tak doma vytvářeli 3D model jednoduchého robotického zařízení. Konzultace a úpravy modelu probíhaly pomocí videokonference CiscoWebexMeeting. Tento způsob komunikace nečinil žákům žádné potíže. Posílání 3D modelu probíhalo prostřednictvím emailu. Zřídili jsme také uložiště na Učebně Google a v současnosti se zavádí využívání Moodle. Není tak potřeba být neustále v přímém fyzickém kontaktu, aby se mohl vytvářet a upravovat 3D model. Na dvou obrázcích je ukázka z komunikace pomocí videokonference CiscoWebexMeeting.

Před obdobím Covid-19 práce žáky bavila, protože si mohli své návrhy vyrábět a postupně montovat. Nešlo proto jen o teorii, ale i o praktickou výrobu robotického zařízení. Po dokončení bude možné robotické zařízení prezentovat na různých akcích. Žáci se těší na další pokračování kroužku ROBOTIKA po prázdninách. Na dvou obrázcích jsou vidět členové kroužku při tvůrčí činnosti.