Kroužek Informační technologie a média

15.09.2020 10:21

Znáte symbol vpravo dole?

Tak tady je k němu příběh:  Píše se rok asi 975. Ten člověk vlevo je mnich jménem Poppa. Ten vpravo je dánský král, který se právě nechává pokřtít. A věřte-nevěřte, jeho iniciály HB máte na beton ve svém telefonu. Jméno toho panovníka bylo totiž Harald Blåtand Gormsen. Po našem - Harald Modrozub Gormsen. Už tušíte? V jeho době platilo, že co Dán, Švéd, Nor nebo Norman - to Viking. A ti se, jak známo, s ničím moc nemazali. Takže Harald stihl válčit s celým svým okolím: s Nory, kterým dokonce pár let i vládl, se Švédy, kterým se naoko vzdal, ale pak porušil přísahu a pláchnul jim, se Svatou říší římskou národa německého a nakonec se svým vlastním synem. Ale to je dlouhý příběh. Po více než tisíci letech ani nevíme, jak přišel k tomu přídomku Modrozub. Jedna verze tvrdí, že to způsobila jeho posedlost borůvkami. Druhá, že měl prostě zkažený chrup. A třetí, že ve skutečnosti nešlo o zuby, ale zkomoleninu jiného slova, které označovalo králova pobočníka. Jestli to ještě neznělo dost vachrlatě, tak k tomu přidáme další třešničku: prvně se u jeho jména Modrozub objevil až v kronice napsané 160 let po jeho smrti.

Technologii Bluetooth vyvinula švédská firma Ericsson v roce 1994. Myšlenka nazvat ji po dávném dánském králi ale napodiv přišla z Intelu. (Že to nenavrhli Švédové, se dalo předpokládat, že?) Jeden americký inženýr se inspiroval jakýmsi románem o Vikinzích a připadalo mu to jako dobrá analogie: Ať měl ten král jakoukoliv pověst, dokázal spojit všechny znesvářené dánské kmeny a vytvořit z nich jednotný stát. Stejně, jako měl Bluetooth od začátku za záměr spojit mobily, počítače, sluchátka, myši, televizory atd. Každopádně, název byl schválen v roce 1997 a dva roky nato už byly na světě první výrobky s Modrozubem.No a jak je to s těmi iniciálami? Ten podivný znak v modrém oválu je totiž historický slitek - kombinace dvou písmen - „H“(arald) a „B“(låtand). Že to tam nevidíte? Ono je to totiž ve starém vikingském runovém písmu z Haraldovy doby zvaném Mladší Futhark.